Menu
Your Cart

Solunum Fonksiyon Testi (SFT)

Tozlu ortamlarda çalışacak personelin akciğer sağlığı, işe alım sürecinde ve sonrasında büyük önem taşır. İşe başlamadan önce ve devam eden süreçlerde, akciğer hastalıklarının erken teşhisi, tedavisi ve takibi amacıyla klinik muayene ve akciğer grafisi incelemelerinin yanı sıra Solunum Fonksiyon Testleri (SFT) de temel inceleme yöntemlerinden biri haline gelmiştir.

Solunum Fonksiyon Testlerinin Önemi:

Solunum Fonksiyon Testleri, bireylerin akciğer fonksiyonlarını değerlendirir ve olası akciğer hastalıklarını erken aşamada tespit etmeye yardımcı olur. Test sonuçları; yaş, cinsiyet ve boy gibi faktörlere göre belirlenen kişiye özel beklenen değerler ile kıyaslanarak analiz edilir.

Yaygın Solunum Fonksiyon Testleri:

  1. Spirometri: Akciğerlerinize giren ve çıkan hava miktarını ölçer ve aynı yaşta, cinsten, boydaki kişilerden elde edilen değerlerle karşılaştırır. Solunum yollarında darlık olduğunda, giren ve özellikle çıkan hava hızı azalır.

  2. Akciğer Difüzyon Kapasitesi: Akciğerlerin oksijen ve karbondioksit değişim kapasitesini ölçer ve akciğerlere giren ve çıkan gazların darlığın oluşturduğu direnci analiz eder.

Kimlere Solunum Fonksiyon Testleri Yapılır?

  • Nefes darlığı, öksürük, balgam çıkarma şikayetleri olanlar,
  • Akciğer filminde normal dışı bulguları olanlar,
  • Uzun süredir sigara içenler,
  • Ameliyat olacak bireyler,
  • Akciğerlere zarar verebilecek işlerde çalışanlar (örneğin, madenciler, akü fabrikasında çalışanlar),
  • Profesyonel sporcular.
We use cookies and other similar technologies to improve your browsing experience and the functionality of our site. Privacy Policy.